Зарегистрироваться Войти

TURNE - №1 туристический портал Украины.  Все для быстрого и удобного выбора тура. Звоните: (044) 393-43-97, (067) 448-34-60

Подобрать тур:

Запрошую в містечко-Берестечко

Рубрика

Версия для печати Версия для печатиПослать другу Отправить другуДобавить в избранное Добавить в избранное

24.06.2014

Рубрика: Украина (241)

vidp-od.jpg

 

Олександра Адамська

olex.jpg Чарівне, наймиліше місто БЕРЕСТЕЧКО, знаходиться у Волинській області, Горохівського району. Люди у межах сучасного Берестечка почали селитися ще за бронзової епохи. На території міста знайдені кам’яні і крем’яні сокири городоцько-здовбицької та стжижовської культур періоду другої половини III – першої половини II тисячоліття до нашої ери.

Про походження назви міста Берестечка існує чимало легенд. Одна з них розповідає, що частина переселенців з міста Бересте (м. Брест) прийшла на річку Стир, заклала тут своє поселення, а назву дала на честь рідного Береста. З іншої версії довідуємося, що довкола Берестечка були великі ліси, в яких особливо багато росло берестів. Звідси й назва – Берестечко. 

7 липня 1547 року Великий Литовський князь, король Сигизмунд II Август надає Берестечку привілей – Магдебурзьке право. 

 

Битва під Берестечком, Козацькі могили… Ці слова незгасними літерами виписані на скрижалях історії України. Вони символізують мужність, відвагу, самопожертву кращих синів українського народу. Багато з них віддали найдорогоцінніше – своє життя. На поле зрошене, козацькою кров’ю і всипане їх кістками. Події 1651 року постійно нагадують  про себе місцевим жителям випадковими знахідками людських кісток і старої зброї, кам’яними хрестами в урочищі.

Битва під Берестечком (28 червня — 10 липня 1651)  — найбільша битва Хмельниччини, яка відбулася біля містечка Берестечко між Військом Запорозьким під командуванням Богдана Хмельницького та союзним йому кримськотатарським військом Ісляма III Ґерая з одного боку та армією Речі Посполитої під командуванням Яна II Казимира з іншого. Національний пантеон «Козацькі могили» що на  Рівненщині будувався з 1910 по 1914 рік. В той час ця територія входила до складу Російської імперії. Ініціатором будівництва став архімандрит Почаївської лаври о. Віталій Максименко, який був членом однієї з найбільших чорносотенних організацій «Союза русского народа».

 

1.  Свято-Троїцький собор

Вражає величчю православний Свято-Троїцький собор, зведений на початку XX століття на честь подвигу козацько-селянського війська. Згідно задуму архітекторів він мав складатися із 3-х частин: Підземний (Зимовий) Храм, Основний Храм та Верхній Храм. Побудувати дозволили лише Підземний та Основний Храми.

 

 

 2. Мурований стовп

            Ще однією історично вагомою спорудою є кам'яний стовп збудований на могилі колишнього власника містечка князя Олександра Пронського (XVI ст.). Місцеві жителі називають його «Мурований стовп». Існує легенда, що срібна труна князя була наповнена коштовностями і висіла у склепі на золотих ланцюгах. На стовпі також можна чітко побачити видряпаний надпис підпис «Король Сигізмунд Август ІІ». Не знаю, які враження справляють справжні піраміди, у котрих поховані фараони, але 14-15 метровий Мурований стовп теж, повірте мені, виглядає доволі ефектно!

 

 

3. Костел святої Трійці

Масивний Свято-Троїцький костел, вивершений поляками у XVII столітті на ознаменування своєї перемоги під Берестечком. Побудований у стилі рококо він вражає своєю тонкістю і вишуканістю архітектури. У підвалах костелу можна знайти кілька підземних переходів, які однак уже не придатні для використання. Існує інформація, що один із них вів до маєтку князя Пронського, що розміщений неподалік (в наш час приміщення психо-неврологічного інтернату), інший простягався аж на 2 кілометри до маєтку князя Рінчинського (в цей час приміщення бібліотеки ПТУ). На жаль, зараз на костелі вже неабияк позначилися вплив століть, відсутність належної реставрації, а найбільше людська байдужість до святині (за радянських часів у підвалах костелу навіть були розміщені сирні цехи). Кілька разів ніби й бралися за роботи, однак ентузіазм істориків згасав, а місцеве православне населення не надто цікавиться долею католицького костелу, нехай навіть він із статусом пам'ятки старовини. Місцева католицька громада робила спроби отримати дозвіл на реставрацію та за власні кошти виконати його, однак не пішли на зустріч чиновники, сказали, що самі відреставрують Накрили бляхою, не затікає, не руйнується ще більше від дощів.

 

 

 

4. Козацькі могили

Національний історико-меморіальний заповідник «Поле Берестецької битви», відомий також як «Козацькі Могили» — комплекс пам'яток в селі Пляшева Рівненської області, місце вшанування пам'яті тисяч козаків і селян, що брали участь у Берестецькій битві 1651 року під час національно-визвольної війни під проводом Богдана Хмельницького.

Битва під Берестечком відбулась саме в цій місцевості — поблизу міста Берестечко, сіл Пляшева, Острів, Солонів, Рідків, Митниця. Козаки, селяни зійшлися у смертельному бою з поневолювачами рідної землі — польською шляхтою.

Комплекс заповідника в основному був створений до 1914 року. У 1912 році на острів Журавлиха перенесли з села Острова дерев'яну церкву св. Михайла, пам'ятку XVII ст.

У 1910—1914 роках в пам'ять про полеглих козаків була побудована церква-меморіал св. Георгія Переможця. Унікальність храму полягає в тому, що в ньому є три престоли, які розташовані один над одним. В нижньому ярусі будівлі церкви розміщений саркофаг із кістками козаків. В цей же час споруджено приміщення для монастирського скита — тепер це приміщення музею. У народі це місце назвали «Козацькі Могили».

Заповідник створений у 1966 році як музей-заповідник «Козацькі могили». У 1980—1990-ті роки під керівництвом доктора історичних наук Ігоря Свєшніковавиконано великий обсяг археологічних досліджень козацької переправи, що дозволило поповнити фонди музею унікальними знахідками.

    У 1991 році урочисто відкрито пам'ятник козакам та селянам-повстанцям скульптора Анатолія Куща. В тому ж році заповідник отримав статус державного.

У 2008 році заповідник отримав статус національного.

На території заповідника «Поле Берестецької битви» розташовані такі пам'ятки:

 

·         Михайлівська церква XVII ст. в якій, за переказами, бували Б. Хмельницький, Іван Богун та інші козацькі полководці.

·        Церква св. Георгія Переможця. Побудована на початку XX ст., з розписами Івана Їжакевича та інших майстрів. У нижньому ярусі — саркофаг з козацькими кістками, до нього веде підземний перехід з Михайлівської церкви.

·         Урочище Монастирщина — козацьке кладовище XVII ст.

·         Урочище Гайок — місце бою трьохсот козаків, які прикривали відхід війська.

·         Урочище Козакова Яма — місце загибелі останнього оборонця важливого рубежу.

·      Урочище Козацька Переправа — місце переправи козацького війська через річку Пляшівку, об'єкт багаторічних археологічних досліджень.

·       Урочище в с. Острові, де стояла Михайлівська церква в XVII ст. і біля якої був похований духівник війська Б. Хмельницького — константинопольський посланець Йоасаф.

 

Музей заповідника експонує унікальні археологічні знахідки часів Берестецької битви 1651 року. Музей працює щоденно з 10 до 17 год., без вихідних та перерв на обід.

 

 

 

Крім цих визначних місць, раджу відвідати і інші неповторні, красиві місця нашого містечка:

 

1. Пам’ятний знак жертвам НКВС

 

 

   2. Каплиця Святої Теклі

 

3.Польський цвинтар

 

А також вас приємно порадують наші неповторні краєвиди

 

 

ЧЕКАЄМО ВАС У ГОСТІ))))))))))

 

 

Комментарии (0) Просмотров (4003)

Имя*Email
  
Комментарий*
(до 5000 знаков)
Введите символы, изображенные на картинке
CaptchaCode

Горящие туры по почте
Следи за ценами!
Подпишись на рассылку туров!
Email:
Управление подпискойRSS
Лучшие отели